Profilaktyka

Profilaktyka jest jednym z najważniejszych działów stomatologii.


Głównym celem profilaktyki jest zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Właściwa higiena jamy ustnej ma decydujące znaczenie dla naszego stanu uzębienia.

Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym odgrywają ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Właściwa profilaktyka pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia (od papierosów, kawy, herbaty, itp.) i zapewnia poczucie świeżości. Regularne wizyty gabinecie dentystycznym i korzystanie z zabiegów profilaktycznych pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości.

Pełen sukces osiągamy działając wielopłaszczyznowo przez: edukację, wdrażanie prawidłowych nawyków higienicznych, regularne wizyty kontrolne, systematyczne zabiegi scalingu (usuwania kamienia nazębnego) oraz fluoryzację.


W ramach profilaktyki stomatologicznej naszym pacjentom oferujemy:

  • przegląd stomatologiczny;
  • instruktaż higieny jamy ustnejy;
  • usuwanie kamienia nazębnego – skaling;
  • usuwanie osadu – piaskowanie;
  • fluoryzację – lakierowanie zębów;
  • lakowanie;

Scaling
Zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego nad i pod – dziąsłowego za pomocą ultradźwięków. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna której nie jesteśmy w stanie usunąć zwykłą szczoteczką. Jest on o tyle niebezpieczny dla naszych zębów i dziąseł, że powoduje powstanie ubytków próchnicowych w zębach oraz choroby dziąseł.
Kamień poddziąsłowy prowadzi do stanu zapalnego dziąseł (charakterystyczne krwawienie przy szczotkowaniu) i przyzębia , które nie leczone powoduje odsłonięcie korzeni zębów i ich rozchwianie, czyli paradontozę. Nie dbając więc o regularne usuwanie kamienia nazębnego, możemy doprowadzić do utraty zdrowych zębów.

Piaskowanie
Zabieg usunięcia osadu i przebarwień, powstałych od kawy, herbaty, palenia papierosów, itp., możliwy jest o ile osad taki jeszcze się nie zmineralizował, czyli nie zamienił się w kamień. Piaskowanie wykonywane jest przy pomocy specjalnego aparatu, wyrzucającego pod dużym ciśnieniem i cienkim strumieniem mieszankę wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu, ponieważ bardzo dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe, czyli takie szczeliny gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie. Piaskowanie, podobnie jak skaling, również przeciwdziała paradontozie.

Lakierowanie
Czyli fluoryzacja polega na powlekaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Stosowane jest głównie w profilaktyce próchnicy oraz przy nadwrażliwości zębów.

Lakowanie
Lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakiem. Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które trudno jest wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, co ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy.
Zabieg uszczelniania skierowany jest głównie do dzieci i powinien być przeprowadzony do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych.

Copyright Familia Dent Sp. z o.o. All Rights Reserved |  Created by IDEA4YOU Reklama & serwis komputerów