Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, pedodoncja - to specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu odrębności budowy zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym.


Pedodoncja zajmuje się m.in. takimi zagadnieniami, jak:

1) Ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania
Dzieci posiadają 20 zębów mlecznych. Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się ok. 6 miesiąca życia, w 2-3 roku życia dziecko posiada pełne uzębienie mleczne. Zęby stałe pojawiają się około 5 - 6 roku życia

2) Leczenie zębów mlecznych
Zęby mleczne należy starannie pielęgnować. Od stanu zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan zębów stałych. Należy pamiętać że zęby mleczne utrzymują przestrzeń dla zębów stałych, a ich przedwczesna utrata może doprowadzić do wad zgryzu poza tym zęby mleczne zapewniają prawidłowe żucie pokarmów konieczne są też do prawidłowego rozwoju mowy.

3) Leczenie zębów stałych niedojrzałych
Zęby stałe niedojrzałe leczymy podobnie jak zęby stałe całkowicie uformowane, mając jednak na uwadze nieco odmienną budowę anatomiczną tych pierwszych. Próchnica nieleczona prowadzi do bolesnych stanów zapalnych miazgi a w konsekwencji do przedwczesnej utraty zębów. Ropne stany zapalne zębów są źródłem infekcji dla całego organizmu młodego pacjenta. Jeżeli dziecko ma skłonności do próchnicy, to wizyty u dentysty powinny być przynajmniej raz na trzy miesiące.

4) Leczenie chorób błony śluzowej u dzieci
Zapalne choroby jamy ustnej mogą objawiać się bólem swędzeniem lub pieczeniem, zaczerwienieniem rozpulchnieniem lub obrzękiem błon śluzowych. Czasem obecny jest nalot na śluzówkach oraz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. W leczeniu stosuje się miejscowe środki przeciwzapalne czasem konieczne jest podanie leków przeciwbólowych lub antybiotyków. Niektóre zmiany chorobowe w jamie ustnej mogą być objawem zaburzeń ogólnoustrojowych lub zwiastunem poważnych chorób.

5) Profilaktyka próchnicy, chorób błony śluzowej i wad zgryzu u dzieci
Zęby mleczne a także zęby stałe w wieku rozwojowym są szczególnie podatne na próchnice. Prawidłowa higiena jamy ustnej polega na codziennym i dokładnym usunięciu płytki nazębnej przy pomocy szczoteczki odpowiedniej pasty do zębów oraz nici dentystycznych. Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się jak najwcześniej, im wcześniej tym lepiej, wtedy taka wizyta będzie kojarzyć się dziecku nie z bólem a z nagrodą za odwagę. Z naszego gabinetu dziecko wychodzi zawsze z prezentem.

W NASZYM GABINECIE PROPONUJEMY:

a) wizyty adaptacyjne, na których staramy się pokazać dziecku wszystko co jest związane z leczeniem. Demonstrujemy narzędzia i sprzęt stomatologiczny, dziecko może pojeździć na fotelu, pomanipulować przyciskami konsoli, oczywiście pod okiem naszego personelu z zachowaniem zasad BHP;
b) bezbolesne leczenie próchnicy bez borowania z zastosowaniem żelu jest to doskonała metoda dla najmłodszych;
c) kolorowe wypełnienia - dostępne w kilku opalizujących odcieniach;
d) możemy również zadbać o zahamowanie próchnicy i wzmocnienie szkliwa po przez:
- lakierowanie - które polega na pokryciu lakierem fluorowym płaskich powierzchni wszystkich zębów (wykonuje się je najczęściej w 2-4 roku życia)
- lakowanie - polega na uszczelnieniu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych (wykonywane jest około 6 roku życia z chwilą pojawienia się zębów stałych "SZÓSTEK". Na lakowanie dzieci przychodzą do około 13 roku życia, gdyż czas wyrzynania się zębów mlecznych nie jest ściśle określony)
e) lapisowanie - przy bardzo zniszczonych zębach mlecznych, kiedy nie da się już założyć plomby, aby nie usuwać zęba można jego powierzchnie nasączyć 40% roztworem azotanu srebra. Pozwala to zatrzymać próchnice, metoda jest skuteczna, ale ząb wygląda nieciekawie bo zostaje zabarwiony na kolor sczerniałego srebra;


Mali pacjenci to szczególne wyzwanie dla lekarzy Familia - Dent. Chcemy aby dziecko wiedziało, że jest dla nas najważniejsze i szanujemy jego zdanie, że jeżeli chce zawsze możemy przerwać wizytę. Za to my musimy postarać się żeby leczenie doprowadzić do końca.

Copyright Familia Dent Sp. z o.o. All Rights Reserved |  Created by IDEA4YOU Reklama & serwis komputerów